Archivovaná verze stránky, pokračujte prosím na aktuální web.

 Pražská komorní filharmonie

Pražská komorní filharmonie vznikla jako všestranné a dynamické těleso, hrající se skutečným zaujetím a nasazením, a tento rys si udržela i po třinácti letech existence. Orchestr rozšiřuje neúnavně svůj repertoár a počet nahrávek, zve ke společným vystoupením nové, výrazné muzikantské osobnosti a představuje se v mnoha koncertních sálech a na hudebních festivalech po celém světě.

 

Základní obsazení Pražské komorní filharmonie, vycházející z typu orchestru z období vídeňského klasicismu, je podle potřeby doplňováno a obměňováno, a to jí umožňuje zařadit do repertoáru k vrcholným dílům klasické a romantické epochy také významná díla 20. století, například skladby Igora Stravinského a Benjamina Brittena, a objevovat hudbu méně známých tvůrců a kompozice soudobých autorů.
Pražská komorní filharmonie dokáže úspěšně vystupovat někdy jako malý smyčcový orchestr, a jindy hrát v obsazení všech nástrojových skupin symfonická a operní díla pozdního romantismu. Nezanedbatelný je také zájem, který členové Pražské komorní filharmonie věnují komorní hře, především v rámci vlastního komorního cyklu. Jeho dramaturgii určují do velké míry hráči sami výběrem interpretovaných děl.

 

S Pražskou komorní filharmonií vystupují významní čeští a zahraniční interpreti, mezi nimiž jsou klavíristé Ivan Moravec, Jefim Bronfman, András Schiff, Elizabeth Leonskaja a Martha Argerich, houslisté Shlomo Mintz, Sarah Chang, Isabelle Faust a Pavel Šporcl, cellisté Mischa Maisky, David Geringas a Jiří Bárta. Mezi přední dirigenty, kteří s orchestrem spolupracují, patří Christopher Hogwood, Marco Zambelli, Daniele Callegari, Marco Armiliato, Libor Pešek či Paul McCreesh.

 

Orchestr je pravidelným partnerem pěvkyň Magdaleny Kožené, Evy Urbanové, Dagmar Peckové a také světových operních hvězd Josého Cury, Ramóna Vargase, Dmitrije Hvorostovského, Jennifer Larmore či Natalie Dessay.  S Lucianem Pavarottim vystoupil při jeho závěrečném turné. Nadšené ohlasy vzbudily koncerty, při nichž Pražská komorní filharmonie doprovodila slavného mexického tenoristu Rolanda Villazóna v Praze a posléze na turné v Německu. Nejnovější CD Rolanda Villazóna bude také doplněno bonusovým DVD diskem se záznamem jeho recitálu právě s Pražskou komorní filharmonií.

 

Za dobu své činnosti orchestr natočil přes 60 kompaktních disků pro SUPRAPHON MUSIC i pro další přední hudební vydavatelství z celého světa.

 

Orchestr dokáže zaujmout svými výkony nejen zkušené posluchače, ale oblíbeným se stal i u dětí. Sobotní koncerty pro mladé publikum patří již osm sezón mezi velmi žádané. Na rozdíl od běžných "výchovných koncertů" mají formu komponovaných pořadů s vtipnou dramaturgií a na jevišti vystupují vedle dospělých samy děti. Tuto úspěšnou činnost Pražská komorní filharmonie dále rozšířila založením Dětského klubu Notička, kde děti ve věku od čtyř do jedenácti let mohou poznávat hudební nástroje, setkávat se s muzikanty, ale také rozvíjet další estetické zájmy včetně kreslení a dramatické činnosti a v neposlední řadě získávat nové kamarády.

 

Pražská komorní filharmonie vznikla v roce 1994 z iniciativy Jiřího Bělohlávka, který těleso výrazně formoval až do sezóny 2005/2006, kdy se stal šéfdirigentem Symfonického orchestru BBC v Londýně. Umělecké vedení orchestru převzal švýcarský dirigent Kaspar Zehnder. Stálým dirigentem se stal mladý český umělec Jakub Hrůša.

www.pkf.cz