Ceny Anděl Coca-Cola 2019 znají jména vítězů. Favorizovaný Vladimír Mišík v netradičně pojatém předávání výročních cen České hudební akademie na ČT1 proměnil s albem Jednou tě potkám všech šest nominací. Supraphon bodoval v kategorii Klasika, kde zlatého Anděla převzal klavírista Ivo Kahánek, Bamberští symfonici s dirigentem Jakubem Hrůšou za album klavírních koncertů Dvořáka a Martinů.
S deskou Jednou tě potkám a jejím titulním singlem Vladimír Mišík Akademii zaujal ve čtyřech hlavních kategoriích. Nahrávka, která vznikla v citlivé produkci Petra Ostrouchova, mu přinesla vítězství v prestižních kategoriích Album i Sólový interpret. Píseň Jednou, zhudebněná báseň Václava Hraběte o setkání se smrtí, se stala Skladbou a Videoklipem roku. Album, které letenský muzikant natočil po pětačtyřiceti letech bez své domovské kapely Etc…, bodovalo i u odborníků v žánrových kategoriích. Sošku Anděla se šalmají od Jaroslava Róny získalo také coby nejlepší folková a rocková nahrávka roku. Dohromady tak Mišík obdržel šest cen z patnácti vyhlašovaných.
„Vzhledem k tomu, že Českou hudební akademii tvoří lidé z mnoha oborů branže napříč generacemi, vkusy i přístupy, takový výsledek jen potvrzuje, že se Vladimíru Mišíkovi povedlo natočit skutečně mimořádně výjimečné album, kterým dokázal oslovit všechny,“ říká předseda České hudební akademie Honza Vedral. „O vítězství letos pod dohledem notáře rozhodovalo 365 akademiků,“ doplňuje ho Petra Žikovská, ředitelka ČNS IFPI, která Anděly vyhlašuje.
Úspěšný byl také druhý favorit letošních nominací, uskupení Zvíře jménem podzim. Jeho nevšední a komplexní hudba na albu Září mu vynesla Anděla v žánrové kategorii Alternativa a elektronika a v hlavních kategoriích se stalo Objevem roku. Díky tomu Zvíře jménem podzim získalo kampaň v hodnotě půl milionu korun u hlavního mediálního partnera Andělů, Evropy 2. Sólovou interpretkou roku se stala Beata Hlavenková se svou zamyšlenou deskou Sně. Pop v hlavních kategoriích zastoupili Mirai, kteří s deskou Arigató potvrdili svou rostoucí oblibu i tah na branku, přinesla jim vítězství v kategorii Skupina. V nově ustanovené kategorii Slovenské album pak zvítězila košická formace Nocadeň s deskou Auróra.
Do andělské Síně slávy se Česká hudební akademie poprvé v historii rozhodla uvést ne-hudebníka. Ve svých čtyřiaosmdesáti letech do ní vstoupil hudební publicista a kritik Jiří Černý. „Bez jeho práce bychom totiž hudbě rozuměli daleko méně,“ podotýká za ČHA Honza Vedral. Samotné předávání patřilo mezi jeden z nevšedních „andělských momentů“. Jiřího Černého do síně slávy totiž uvedl její loňský laureát Michal Prokop. Setkání u Jiřího Černého doma mělo symbolický nádech, protože to byl právě Jiří Černý, kdo v roce 1967 uvedl na scénu Michala Prokopa, když mu sám předával hlavní cenu pro nejlepšího zpěváka na I. Československém beatovém festivalu.
Ceremoniál Andělů, který 20. 6. odvysílala ČT1 a jehož průvodkyní se stala Ewa Farna, měl kvůli opatřením souvisejícím s pandemií koronaviru zcela jiný charakter, než kdykoliv v minulosti a než pořadatelé původně plánovali. Místo klasického předávání v přímém přenosu připravili unikátní živá hudební čísla na netradičních místech, která právě kvůli pandemii, tak jako hudební branže, na několik měsíců osiřela. „Místy live sessions se tak staly největší české letiště, nejdelší závodní okruh, jeden z nejkrásnějších kostelů, největší hala a mnoho dalších unikátních míst,“ vysvětluje pořadatelka Andělů Lucka Hájková z agentury Luff Production. „Kombinace minimálního času a produkční náročnosti tohoto projektu nás občas dostala do celkem nekomfortních situací, ale nechtěli jsme volit produkčně jednodušší cesty. Andělé si zbytečné kompromisy nezaslouží,“ dodává Hájková.
Zachována zůstala i netradiční hudební spojení, ve kterých krom stálic, jakými jsou Chinaski, Mirai nebo Lenny, dostala prostor také nastupující generace rapperů. Letos tak zazněly i singly, které v roce 2019 ovládaly zejména internetové prostředí a které by dle pořadatelů neměly zůstat utajeny ani televizním divákům. „Calin, STEIN27 nebo Renne Dang patří k interpretům, kterým se v loňském roce dostávalo významné pozornosti, byť ne v tradičních médiích. Proto jsme se rozhodli zařadit do dramaturgie také jejich vystoupení a představit tak jeden z nejvýraznějších proudů současné české hudby,” vysvětluje Lucka Hájková. V rámci Andělů zazněl i poslední hit Karla Gotta, nejúspěšnější píseň loňského roku Srdce nehasnou, kterou v doprovodu Unique Orchestra zazpíval její autor Richard Krajčo.
Ceny Anděl uděluje každoročně od roku 1991 hudební akademie, která je složena z odborníků – kritiků, producentů a dalších osobností české hudební scény, a od roku 1995 je vyhlašovatelem Cen Anděl ČNS IFPI. Pořadatelem je již čtvrtým rokem společnost Luff Production, titulárním partnerem ročníku byla Coca-Cola ČR. Ta v souvislosti s Cenami Anděl vyhlásila multižánrovou cenu popularity nazvanou Coca-Cola cena fanoušků, o jejímž vítězi rozhodovala veřejnost prostřednictvím online hlasování. Vítězem se stala kapela Mirai, kterou Coca-Cola finančně podpoří při tvorbě nového videoklipu. „Kapele Mirai, stejně jako ostatním vítězům, k ceně velmi gratulujeme a věříme, že i nový klip, který podpoříme, si najde srdce zástupů fanoušků,“ říká jménem titulárního partnera Petra Šebová, marketingová manažerka společnosti Coca-Cola ČR & SR.
„Byl to skutečně netradiční ročník. Věříme, že ten příští, ve kterém Ceny Anděl oslaví výročí 30 let od svého vzniku, už se s diváky, muzikanty i akademiky budeme moct znovu potkat na slavnostním ceremoniálu v přímém přenosu,“ těší se pořadatelé. V mezidobí navíc chystají ve spolupráci s Nadací BigBoard ještě další hudební projekt, koncert věnovaný pečovatelům jako poděkování za jejich obětavost a intenzivní nasazení během pandemie koronaviru.
SÍŇ SLÁVY
JIŘÍ ČERNÝ
ALBUM
VLADIMÍR MIŠÍK – Jednou tě potkám
SKLADBA
VLADIMÍR MIŠÍK – Jednou
SKUPINA
MIRAI – Arigató
SÓLOVÁ INTERPRETKA
BEATA HLAVENKOVÁ – Sně
SÓLOVÝ INTERPRET
VLADIMÍR MIŠÍK – Jednou tě potkám
OBJEV
ZVÍŘE JMÉNEM PODZIM – Září
VIDEOKLIP
VLADIMÍR MIŠÍK – Jednou (režie Maja Hamplová, Matěj Chlupáček)
SLOVENSKÉ ALBUM
NOCADEŇ – Auróra
ALTERNATIVA A ELEKTRONIKA
ZVÍŘE JMÉNEM PODZIM – Září
FOLK
VLADIMÍR MIŠÍK – Jednou tě potkám
JAZZ
VERTIGO – Daleko
KLASIKA
IVO KAHÁNEK, BAMBERGER SYMPHONIKER, JAKUB HRŮŠA – Dvořák & Martinů: Piano Concertos
RAP
HUGO TOXXX – 1000
ROCK
VLADIMÍR MIŠÍK – Jednou tě potkám