ČHAVORENGE

DEBUTOVÉ CD: HEJ, ROMALE

Koupit album
Katalogové číslo: SU 4246-2

Supraphon chystá k vydání album, které vzešlo jako výsledek společného projektu České filharmonie a Idy Kelarové na podporu romských dětí z českých a slovenských osad, ghett a sociálně vyloučených lokalit. V první studiové nahrávce dětského romského sboru Čhavorenge řídí Českou filharmonii dirigent Marko Ivanović. Mezi hudebními hosty jsou: akordeonista Lelo Nika, houslista Ivan Herák, klavírista Ondrej Krajňák a na kytaru hraje autor písní Desiderius Dužda. Vydání CD doprovázejí dva koncerty Čhavorenge a hudebníků vyslaných Českou filharmonií. První se odehraje v Muzeu Škoda v Mladé Boleslavi v pondělí 26. 3. 2018 od 18:30 hodin; druhý, spojený se křtem CD, se koná v úterý 27. 3. 2018 od 19:00 hodin v pražském Švandově divadle. Kmotrami alba budou režisérka Alice Nellis a herečka Martha Issová. V létě Čhavorenge čekají koncerty v Rumunsku. Také jsou v plánu vystoupení na Slovensku a v jednání jsou i koncerty v Rakousku a v Irsku. Album „Hej Romale“ v tuzemsku vychází symbolicky k Mezinárodnímu dni Romů, který se slaví 8. dubna. Díky Supraphonu se v květnu album „Hej Romale“ dostane i do mezinárodní distribuce.

„Romským dětem chybí pocit, že jsou ve společnosti vítané. Jejich cesta ven ze začarovaného kruhu osad a ghett do světa, kde se od nich něco očekává, mohou si věřit a mohou něco dokázat, je jedna z nejtěžších cest. I když se energie, kterou do dětí vkládáme, nezúročí hned, věřím, že naděje na změnu tu je. Dětský pěvecký sbor Čhavorenge je prostředím, které děti motivuje, aby se nevzdávaly svých snů a cílů a aby šly za naplněním svého životního příběhu. Jsem šťastná, že Česká filharmonie s námi po trnité cestě vzdělávání kráčí již pátým rokem, a přesto si uvědomuji, že tato cesta za porozuměním může trvat ještě několik generací, ba že nikdy neskončí.“ S tímto krédem Ida Kelarová již pět let spolupracuje s Českou filharmonií na projektu, který má romským dětem dát kýženou naději.

Dosavadní bilance Čhavorenge? Téměř 40 koncertů v pražském Rudolfinu (ve spolupráci s Jiřím Bělohlávkem, Alicí Nellis, Marthou Issovou ad.) a v dalších místech ČR a SR, workshopy, ale především ovlivněné životní příběhy desítek romských dětí a mladých lidí. Ti nacházejí vztah k vlastní kultuře, zažívají pocit sebevědomí a objevují vlastní cestu. Po několika letních pobytech „Romano drom“ (Romská cesta) na východním Slovensku a v Čechách se Čhavorenge společně s Českou filharmonií a řadou hostů pustilo loni v srpnu v Rudolfinu do natáčení svého debutového alba.

Album obsahuje dvanáct zpívaných skladeb převážně z autorské dílny současného romského skladatele Desideria Duždy, které doplňují tradiční romské písně. Z těch písní, chytlavých, roztančených i hluboce teskných, vyzařuje energie, jež sotva koho nechá v klidu. Velkoryse vybavený booklet s texty a překlady písní dokumentuje celý projekt; v bookletu otištěné reflexe dávají naději, že můžeme žít nejen „vedle sebe“, ale také spolu, a že se můžeme vzájemně v mnohém inspirovat a učit.

Ředitel České filharmonie David Mareček k projektu uvedl: „Když jsme v roce 2011 vstupovali s Jiřím Bělohlávkem na půdu České filharmonie, snili jsme o tom, že jí pomůžeme stát se znovu národním orchestrem: hrdým, sebevědomým, a přitom laskavým a otevřeným. Vedle abonentních cyklů v pražském Rudolfinu, prestižních zahraničních turné a nahrávek začaly brzy vznikat také edukační pořady pro všechny věkové skupiny posluchačů. Před pěti lety se objevil nápad na spolupráci s Idou Kelarovou a jejím romským dětským sborem Čhavorenge. A měl v sobě vše, na čem nám záleželo: hudební, sociální i edukační stránku v dokonalé harmonii. Soužití romské a neromské komunity je v naší zemi silným tématem, o němž nemá příliš smysl mluvit, ale raději něco udělat. Ida Kelarová dělá podle mého názoru to nejlepší, co může: dává dětem šanci na lepší život, přitom je přísná, profesionální a probouzí v nich nejen hudební talent, ale také hrdost a odpovědnost za sebe sama. Mám velkou radost, že nahrávka, kterou jsme si s Idou a Jiřím Bělohlávkem od začátku moc přáli, přichází nyní na svět, a doufám, že bude víc než jen dokladem naší hudební i lidské spolupráce.“

V květnu 2018 čeká Čhavorenge návrat na Šluknovsko a spolupráce s místními mladými neromskými zpěváky (pod vedením sbormistryně Kateřiny Müllerové) na koncertech ve Varnsdorfu a v Rumburku. Letní Romano drom 2018 se odehraje v Rumunsku, kde budou děti z Čhavorenge poznávat tamní komunity a jejich kulturu. Dva velké koncerty se odehrají v nejkrásnějším bukurešťském sále – v Athenaeu a dále ve městě Sinaia v rámci tamního festivalu pojmenovaném po Georgeovi Enescu. Výjezd se odehraje za podpory programu EU „Creative Europe“. Na podzim 2018 se plánuje turné na Slovensko, v jednání jsou také koncerty v Rakousku a v severoirském Belfastu.

Album Čhavorenge „Hej Romale“ vyjde u Supraphonu na CD v pátek 6. dubna 2018.

Připojené video